Koronavirüse Karşı Yeni Tedbirleri Duyurdu! Merkez Bankası’nın Limit Kararı Dikkat Çekiyor

Koronavirüs (coronavirüs) salgını ile mücadele kapsamında tüm Türkiye'de alınan tedbirler artıyor. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası da koronavirüs (coronavirüs) salgınına ilişkin yeni bir açıklamada bulundu. Açıklamasında ilave tedbirlere yer veren Merkez Bankası, koronavirüs (coronavirüs) salgınının ekonomi üzerindeki olumsuz etkisini en aza indirmeye çalışıyor.

Tüm Türkiye’de ölümcül koronavirüs (coronavirüs) salgınına yönelik tedbirler hızla artarken Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası da aldığı ilave tedbirleri açıkladı. Koronavirüs (coronavirüs) salgınının olumsuz etkilerini en aza indirmek için çalışmalarını sürdüren Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın aldığı ilave tedbirler ise şu şekilde: Açık Piyasa İşlemleri portföyü doğrudan alım işlemleri önden yüklemeli gerçekleştirilebilecek, limitler piyasa koşullarına göre güncellenecek. Piyasa Yapıcı bankalara, İşsizlik Sigortası Fonu’ndan satın aldıkları DİBS’leri TCMB’ye satma olanağı sağlanacak. TL ve döviz işlemleri çerçevesinde Varlığa Dayalı Menkul Kıymet ile İpotek Teminatlı Menkul Kıymetlerin teminat havuzuna dahil edilecek.”

Limit 60 milyar lira

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın aldığı diğer ilave tedbirler ise şöyle: “Reel sektöre kredi akışının kesintisiz sürmesi amacıyla yürürlüğe konulan hedefli ilave likidite imkanlarında limitler artırılacaktır. Mal ve hizmet ihracatçısı firmaların  finansmana erişimlerini kolaylaştırmak ve istihdam sürekliliğini desteklemek amacıyla Türk lirası cinsi ihracat ve döviz kazandırıcı hizmetler reeskont kredisi kullandırılmasına karar verilmiştir. Krediler için toplam 60 milyar lira limit belirlenmiştir. Bu limitin 20 milyar lirası Türk Eximbank, 30 milyar lirası kamu bankaları, 10 milyar lirası ise diğer bankalar aracılığıyla yapılacak kredi kullanımlarına tahsis edilmiştir.”

Henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gizlilik Politikası koşullarını kabul ediyorum.