LPG’li Araç Satışları 10 Yılda İkiye Katlandı

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerine göre 2010 yılında 2 milyon 900 bin olan LPG’li araç sayısı, 2019’un son aylarında 4 milyon 661 bine yükseldi. Otomotiv Distribütörleri Derneği'nin (ODD) 2020 yılının ocak ve şubat ayını kapsayan otomotiv pazarı verilerine göre otomobil ve hafif ticari araç pazarı, 2019 yılına kıyasla yüzde 89,44 oranla büyürken özellikle hafif ticari araç satışları yüzde 96 artış gösterdi.

ODD verilerine göre satılan araçlarda, ilk kez liderliği dizelden benzinli ve LPG’li araçlar aldı. Benzinli otomobillerin oranı yüzde 47’yi aşarken dizel satışları yüzde 43’e geriledi. Fabrikasyon LPG’li araç sayısı da geçtiğimiz yıllara göre üç kat arttı. Özellikle hafif ticari araçların satış grafiği yüzde 96’lık bir artış kaydederek 19 bin 504’ten 37 bin 727 adede yükseldi.

Daha Fazla Sınıfta Fabrikasyon LPG’li Araçları Göreceğiz

ODD rakamlarını değerlendiren BRC Türkiye CEO’su Kadir Örücü: “2019 yılı otomotiv sektörü için zorlayıcı geçti. 2020’nin ilk aylarında toparlanmanın etkilerini hissediyoruz. Araç sahipleri sınıfı ne olursa olsun giderek daha tasarruflu, işletme maliyeti daha düşük araçları tercih etmeye başladı. LPG’li araçların satış grafiği bunu doğruluyor. Dizel yakıtın çokça tercih edildiği hafif ticari sınıfında bile LPG’nin tercih edilmesi attığımız adımların bir sonucu. LPG’ye talep arttıkça daha fazla sınıfta fabrikasyon LPG’li araçları göreceğiz” şeklinde konuştu.LPG’li araçların tercih sebebini düşük maliyete ve yüksek tasarrufa bağlayan BRC Türkiye CEO’su Örücü: “LPG düşük bakım maliyeti ve sağladığı yüksek yakıt tasarrufu sayesinde tercih ediliyor. Yeni teknolojilerle sürücülerin performans beklentisini en iyi şekilde karşılayabiliyoruz” açıklamalarında bulundu.

 

Henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gizlilik Politikası koşullarını kabul ediyorum.