Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta OHAL uzatıldı

Beyrut'ta büyük can ve mal kaybına yol açan şiddetli patlamanın ardından ilan edilen olağanüstü hal bir ay uzatıldı.

2750 ton amonyum Nitratın patlaması ile hayatın durduğu Beyrut’ta ortalık hala karma karışık. Protestolar sonucu hükümet istifa etmişti ve 15 gün süreyle olağan üstü hal ilan edilmişti. OHAL bir ay daha uzatıldı.

Lübnan Başbakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, OHAL’in başkentteki mevcut durum ve hükümetin istifası nedeniyle 18 Eylül’e kadar uzatıldığı aktarıldı.Lübnan Meclisi, Beyrut Limanı’nda 4 Ağustos’ta meydana gelen patlamanın ardından başkentte 2 hafta süreyle OHAL ilan etmişti.

Patlamada 170’ten fazla kişinin hayatını kaybettiği, yaklaşık 6 bin kişinin yaralandığı ve 30-40 kişinin kayıp olduğu açıklanmıştı.Cumhurbaşkanı Mişel Avn, patlamaya 6 yıldır Beyrut Limanı’ndaki bir depoda tutulan 2 bin 750 ton amonyum nitratın yol açtığını söylemişti.

Patlamaya ilişkin soru işaretleri ve ihmal iddialarının artması üzerine Lübnan sokaklarında sorumluların cezalandırılmasını talep eden gösteriler düzenlenmişti.Protestolar sonucu Hassan Diyab başbakanlığındaki hükümet istifa etmişti.Henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gizlilik Politikası koşullarını kabul ediyorum.