Mermer sektöründe çalışan kadınlar gücünün farkına varacak

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası’nda Sabancı Vakfı Hibe Programı tarafından desteklenen “Gücümün Farkındayım, İşimin Başındayım” projenin tanıtım toplantısı yapıldı.
Mermer sektöründe çalışan kadınlar gücünün farkına varacak

Afyonkarahisar’da mermer sektöründe çalışan kadınlara yönelik önemli bir proje hayata geçiyor.

Sabancı Vakfı Hibe Programı tarafından desteklenen projenin tanıtım toplantısı, Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası’nda gerçekleştirildi.Toplantıya, Afyonkarahisar Baro Başkan Yardımcısı Av. Gönül Ar Güngör, Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Belkıs Özkara, Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Muammer Türker, Afyonkarahisar İş Kadınları Derneği (AFİKAD) Yönetim Kurulu Başkanı Samiye Hancıoğlu ve Dernek üyeleri katıldı.

Mermer sektöründe çalışan kadınlar gücünün farkına varacakToplantının açılış konuşmasını yapan AFİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Samiye Hancıoğlu, Dernek’in kurulduğu 2015 yılından bu yana topluma faydalı olan projelere imza attığını belirtti. “Gücümün Farkındayım, İşimin Başındayım” projesi hakkında bilgi veren Hancıoğlu, “Toplumumuzda erkek işi olarak görülen mermer sektöründe çalışan kadınlara, çalışma hayatındaki hakları ve kadının güçlendirilmesi teması çerçevesinde eğitimler verilecektir. Bu eğitimlerle toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin kadınlar üzerinde oluşturduğu ve bir süre sonra kadınların da bunu içselleştirdiği cam tavan sendromunun etkilerinin azaltılması hedeflenmektedir. Ayrıca projemizde yürütülecek yaygınlaştırma faaliyetleri sayesinde, sadece Afyonkarahisar’da değil, mermer sektörünün yaygın olduğu Ege Bölgesi illerinde de toplumsal cinsiyet eşitliği hakkında farkındalık ve duyarlılık oluşturulacaktır. Böylece sektörde kadın istihdamının artması ve sürekliliği için destek mekanizmalarının oluşmasına katkı sağlanacaktır.” dedi.

Mermer sektöründe çalışan kadınlar gücünün farkına varacakHancıoğlu, konuşmasına şöyle devam etti: “Projemizle, ilimizin lokomotif sektörlerinden biri olan mermer sektöründe toplumsal cinsiyet eşitliğinde farkındalığın artacak olması, kadınların isterlerse kendilerini geliştirerek her sektörde çalışabilecekleri algısının yaygınlaşacak olması, kadınların istihdamda kalmaları için destek mekanizmalarının artacak olması, kadınların mermer sektöründe kariyer planları yapabilecek olmaları ve yeni iletişim ağlarının kurulması da bizleri heyecanlandırmaktadır.”

Mermer sektöründe çalışan kadınlar gücünün farkına varacak

Hancıoğlu’ndan sonra söz alan ATSO Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Muammer Türker ise, “Gücümün Farkındayım, İşimin Başındayım” projesinin Sabancı Vakfı tarafından 58 ilden 254 proje içinde desteklenmeye değer görülmesinin önemine dikkat çekti. Türker, “Projede mermer sektörünün seçilmesi isabetli olmuş. Mermer sektörü, erkek egemen bir çalışma alanı görünse de son zamanlarda kadınların da bu sektörde çalıştığını görmekteyiz. Mermer sektöründe aylık 18 ilâ 20 milyon dolar arasında ihracatımız bulunmaktadır. Biz Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası olarak bu tür girişimleri destekliyoruz. Odamıza düşen her ne görev var ise, yerine getirmeye hazırız. Yapılan çalışmanın sektöre de büyük katkısı olacağını düşünüyorum. Bu proje sonucunda elde edilen verilerin kamuoyuna açıklanmasında fayda olduğu kanaatindeyim.” ifadelerini kullandı.

Mermer sektöründe çalışan kadınlar gücünün farkına varacak

AKÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Belkıs Özkara ise konuşmasında şu değerlendirmelerde bulundu:

“Üniversitemiz her zaman bu tür çalışmaları destekliyor. AFİKAD, çalışan kadınlarımızı desteklemek amacıyla kuruldu. Kuruluş amacının da bir gereği olarak çalışan kadınların daha güçlü olması, daha fazla istihdama katılması ile ilgili çalışmalar yapmak durumunda. Bir fikir alışverişi sonucunda mermer sektöründeki kadınlar için proje hazırlanmasının doğru olacağını düşündük. Biz bu proje ile eğitim modülleri de oluşturacağız. Bana ve Üniversitemize düşen görev, araştırma sorularının hazırlanması ve eğitim süreçleri ile ilgili çalışmalar. Biz çalışmalarımıza başladık.”

Mermer sektöründe çalışan kadınlar gücünün farkına varacak

Toplantıda son olarak Afyonkarahisar Baro Başkan Yardımcısı Av. Gönül Ar Güngör konuşma yaptı. Güngör, “Sabancı Vakfı tarafından desteklenen, Afyonkarahisar İş Kadınları Derneği tarafından hazırlanan bu anlamlı projenin ortağı ve bir parçası olmaktan büyük mutluluk ve gurur yaşamaktayız. Projenin amacı, mermer sektöründe daha fazla kadının iş hayatına dâhil olması, kariyerlerinde yükselmeyi hedeflemelerinde destek olunması, kadınların hakları konusunda farkındalıklarının artırılmasıdır. Bu proje çerçevesinde Afyonkarahisar Baro Başkanlığı olarak değerli kadınlarımıza ihtiyaç analizleri neticelerinde ‘haklar’ başlığı altında eğitimler vereceğiz. Kadınlarımıza ulaşacak eğitimler ile farkındalık oluşturulacak ve bu durum bir kelebek etkisine dönüşecektir.” dedi.

Mermer sektöründe çalışan kadınlar gücünün farkına varacakHenüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gizlilik Politikası koşullarını kabul ediyorum.