Muhtarlar Günü coşkuyla kutlanıyor

Muhtarlar Günü, 2015 yılında dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu tarafından yürürlüğe konulmuştur. Türkiye Cumhuriyeti Başkanlığı tarafından 19 Ekim 2015 tarihinde yayınlanan bir genelge ile Türkiye’de Ekim Muhtarlar Günü olarak belirlenmiştir.
Muhtarlar Günü coşkuyla kutlanıyor

Muhtarlar Günü nedir?

Muhtarlar Günü 19 Ekim 2015 yılında belirlenen bir gündür. Yerel demokrasinin en eski örneğini temsil eden muhtarlık görevinin 1829’dan bu yana sürdürüldüğü, muhtarların köy ve mahalle sakinlerinin devlet kurumlarıyla ilişkisinde bir aracı rol oynadığı belirtilerek, muhtarlığın tarihsel bağlarını korumak için 19 Ekim Muhtarlar Günü olarak belirlenmişti.

Söz konusu genelgede Muhtarlar Günü ile ilgili şu ifadeler kullanılmıştı:”Muhtarlarımız ve muhtarlık müessesesinin ihtiyaçları, karşılaştıkları sorunlar ve bu sorunlara yönelik çözüm önerileri ile bu müessesenin tarihsel bağlarını koruyarak geleceğe ilişkin vizyonunun belirlenmesine yönelik çalışmaların yürütülmesi amacıyla 19 Ekim gününün Muhtarlar Günü olarak belirlenmesi uygun görülmüştü.Muhtarlar Günü kapsamında yapılacak etkinlikler, İçişleri Bakanlığı tarafından belirlenecek esas ve usuller çerçevesinde yürütülecektir. Bilgilerini ve gereğini rica ederim” denildi.

19 Ekim muhtarlar günü programı

Sabah 9:30 ‘da Kocatepe Anıtı’na çelenk konulacak
10:00 da Vali Gökmen Çiçek ziyareti
10:30 da Belediye başkanı Mehmet Zeybek ziyareti
11:00 da Kızılay’a muhtarlar olarak kam bağışında bulunulacak
11:00 muhtarlarımızı ve misafirlerimizi Dernek binamızda ağırlayacağız. Bu vesileyle;
”Bir yönüyle devleti”
”Bir yönüyle halkı temsil eden
Demokrasi zincirinin ilk halkasını oluşturan siz değerli muhtarlarımızın “19 Ekim Muhtarlar Gününü” en kalbi duygularımla kutluyor, sevgi ve selamlarımı sunuyorum.Afyonkarahisar Muhtarlar Dernek Başkanı Suat Uygur

Henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gizlilik Politikası koşullarını kabul ediyorum.