O ortamlarda koronavirüsten nasıl korunur

Türkiye'de koronavirüs 11 Mart'tan bu yana etkisini sürdürüyor. Peki koronavirüs, bu süreç boyunca okulda, sınıfta ve restoran gibi ortamlarda nasıl yayılır? Koronavirüsten korunmak için bu ortamlarda ne yapmalıyız? Detaylar haberimizde...
O ortamlarda koronavirüsten nasıl korunur

Sosyal hayatın devam ettiği süreçte toplum olarak iş, aile, okul ve sosyal aktiviteler devam ediyor. Gün içerisinde sosyal faaliyetlerine devam eden bir vatandaş için kapasitesi yüzde 50 düşürülmüş bir restoran ele alındığında bu restoranda 15 müşteri ve 3 çalışan personel bulunuyor. Pencerelerin kapalı olduğu ve mekanik havalandırmanın da olmadığı bu restoranda önlemler alınmadığı taktirde geçirilen 4 saatin sonunda 15 müşteriden 14’ü virüs kapacaktır.

Yapılan araştırmalara göre sosyal mesafenin korunup korunmadığına bakılmaksızın altı kişinin bir araya geldikleri ortamlarda sadece bir kişinin enfekte olması yeterlidir. Bu kişiyle aynı ortamda dört saati yüksek sesle konuşarak  ve maske takmadan vakit geçirildiğinde en az beş kişi enfekte olacaktır. Ortamdaki herkes maske taktığında, süre yarı yarıya azaltıldığında ve bulunulan oda sürekli havalandırıldığında risk bir kişinin altına düşer.Koronavirüsten okul ortamında nasıl korunulur

Yeni okul döneminin başlamasıyla birlikte alınan tüm tedbirlere rağmen risk grubu artmıştır. Okula gelen öğrenciler enfekte olmuş bir öğretmen ile iki ders saati geçirdiklerinde risk ortamı artmaktadır. 24 öğrencinin bulunduğu bu sınıfta, en az 12 öğrenci enfekte olacaktır. Ancak herkes maske taktığı taktirde bu olasılık 5 kişiye düşecektir. Bu sınıftaki en tehlikeli durumlardan biri havalandırmanın olmamasıdır. Çünkü ders esnasında sınıf havalandırılmalıdır. Dersten önce en az 1 saat sınıfta temiz hava sirkülasyonu sağlanırsa risk oranı en aza düşecektir.

Bu nedenle salgının devam ettiği süreç boyunca Sağlık Bakanlığının duyurduğu “maske, mesafe ve hijyen” kurallarına uymak en önemli etkendir. Çünkü sosyal mesafe kurallarına uyulmadığı taktirde sağlık personellerinin bütün fedakarlıklarla çalışması yeterli değildir.

Henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gizlilik Politikası koşullarını kabul ediyorum.