Ölümler artıyor!

Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve hızla yayılan ölümcül coronavirüsü nedeniyle bilanço artıyor. Çin'de yeni coronavirüsü salgını (Covid-2019) nedeniyle dün 31 kişi hayatını kaybederken, toplam ölü sayısı 3 bin 14'e yükseldi. Coronavirüsü nedeniyle dün 31 kişinin daha hayatını kaybettiği bildirilirken, toplam ölü sayısının 3 bin 14'e ulaştığı ifade edildi. Coronavirüsüyle ilgili araştırmalar devam ederken iki tip coronavirüsü olduğu tespit edildi. Çinli bilim insanları coronavirüslerden birisinin daha agresif ve hızlı yayıldığını diğerinin daha az bulaşıcı olduğunu açıkladı.

52 bin 45 kişi iyileşti

Ulusal Sağlık Komisyonu, Çin’de ülke genelinde 139 yeni vakanın kayıtlara geçtiğini, toplam vaka sayısının ise 80 bin 409’a yükseldiğini bildirdi. Vakalardan 134’ünün, salgının merkezi olduğu düşünülen Hubei eyaletinde görüldüğü belirtildi. Komisyon, iyileşerek taburcu edilen hastaların sayısının da 52 bin 45’e ulaştığını aktardı.Korona virüsü bulaşan ilk köpek

Hong Kong’da Covid-19 hastası bir kişinin virüsü köpeğine bulaştırdığı tespit edildi. Testleri pozitif sonuç veren  köpeğin, dünya genelinde korona virüsü bulaşan ilk köpek olduğu belirtildi. Söz konusu vaka yeni coronavirüsünün insandan hayvana bulaştığı ilk vaka olurken, köpeğin virüsü insanlara veya başka hayvanlara bulaştırabileceğine dair ise hiçbir belirti bulunmadığı ifade edildi. Söz konusu köpeğin karantina altında tutulduğu bildirildi.

İtalya, Güney Kore, İran

Çin dışında en çok ölümün yaşandığı İtalya’da ise Covid-19 salgını nedeniyle ölü sayısı 107’ye yükselirken, tüm okulların 15 Mart’a kadar kapatıldığı açıklandı. Ülkedeki coronavirüsü vaka sayısının ise 3 bin 89’a yükseldiği bildirildi.Güney Kore’de hayatını kaybedenlerin sayısı 35’e, toplam vaka sayısı ise 5 bin 766’ya çıktı. Ülkedeki vakaların yaklaşık yüzde 60’ının Daegu kentindeki Shincheonji kilisesiyle ilişkili olduğu belirtildi. Daegu’daki vaka sayısının ise 4 bin 326’ya çıktığı bildirildi.

İran’da da virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısının 92’ye, vaka sayısının ise 2 bin 922’ye yükseldiği ifade edildi.Böylelikle Covid-19 salgınında dünya genelinde hayatını kaybedenlerin sayısı 3 bin 279’a ulaştı.

İki tip coronavirüs var

Çin’de yapılan bir araştırmada coronavirüsün iki farklı virüse bölündüğü, L ve S diye adlandırılan coronavirüslerden birisinin daha agresif ve hızlı yayıldığını diğerinin daha az bulaşıcı olduğunu açıklandı.

Pekin Üniversitesi Yaşam Bilimleri Fakültesi ile Pasteur Enstitüsü uzmanları, coronavirüsün iki farklı virüse bölündüğünü keşfetti. Bilim insanları iki yeni coronavirüsün “L” ve “S” türleri olarak adlandırdı. İlk olarak ortaya çıkan ve “S tipi” olarak adlandırılan coronavirüsü daha hafif ve daha az bulaşıcı olarak kabul ediliyor. Daha sonra ortaya çıkan “L tipi’ coronavirüsü ise daha hızla yayılıyor ve şu anda vakaların yaklaşık yüzde 70’ini oluşturuyor.

Araştırmacılar, “L tipi”nin yaygınlaşma hızının Ocak ayının başından itibaren azaldığını belirtirken Wuhan’daki ilk bulaşmadan sonra diğer yerlerde L tipinin S tipine kıyasla neden azaldığı sorusuna yanıt arıyor. Bunun nedeni olarak ise Ocak 2020’den beri, Çin hükumetinin hızlı ve kapsamlı bir şekilde virüsü kontrol altına alma çabaları gösteriliyor. (İHA)Henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gizlilik Politikası koşullarını kabul ediyorum.