Op. Dr. Fatih Öğüç’ten çarpıcı açıklamalar!

Özel Fertillife Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı Op. Dr. Fatih Öğüç, Megabirlik Medya Temsilcisi Mehmet Emin Güzbey'in moderatörlüğünü yaptığı Dobra Dobra adlı programa konuk oldu. Öğüç, tüp bebek tedavisi ile ilgili merak edilenleri yanıtladı.

Sağlıkta hiçbir şeyin tek kişi üstünden yürümediğini, başarının ekiple geldiğini belirten Özel Fertillife Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı Op. Dr. Fatih Öğüç: “Tüp bebek bir takım işidir. Afyonkarahisar’da, Eskişehir’de tüp bebek ekolünü, özeldeki tüp bebeğin uygulamalarını bizden sonraki nesillere anlatır, öğretir ve uygulatır hale getirdik. Bu da bizim için büyük bir misyondur.” dedi.

Fertillife bir kadın markası

Öğüç, Fertillife’nin Afyon İdmanyurdu Kadın Futbol Takımı’nı desteklemesi ile ilgili: “Fertillife bir kadın doğum, tüp bebek merkezi, kadın sağlığı ile ilgili bir merkez. O kadınlar, zor şartlarda yaşarken futbol, onlara bir ışık olmuş. Fertillife bir kadın markası. Türk kadınını güçlendirmek için yapılabileceği ne varsa gücü yettiğince yapacak. Bu da bizim için bir onurdur.” şeklinde konuştu.Öğüç, devraldıkları oteli, bir sağlık oteli olarak düşündüklerini söyledi. Kendilerine istatistiksel olarak yüzde 35 ila 40 hastanın hasta önerileriyle geldiğine de değindi.

Mehmet Emin Güzbey’den Afyonkarahisar’a müjde!

Bu sırada Megabirlik Medya Temsilcisi Mehmet Emin Güzbey, Afyonkarahisar ile ilgili bir son dakika gelişmesini aktardı. Güzbey: “Cumhurbaşkanımız tarafından Afyonkarahisar’a, bugün akşam saatlerinde 5 milyon liralık bir ödenek gönderildi. Bildiğiniz gibi patates ile ilgili sıkıntılarımız vardı. Patates depolamayla ilgili cumhurbaşkanımızdan bir talebimiz vardı. AK Parti milletvekillerimiz, bunu takip ediyordu. Akşam saatlerinde de Naci Ağbal tarafından bu ödeneğin verileceğiyle ilgi müjde geldi. Ben de buradan cumhurbaşkanımıza, Naci Ağbal’a ve AK Parti Afyonkarahisar milletvekillerimize teşekkür ediyorum. İnşallah, Afyonkarahisar’ın Sandıklı, Şuhut, merkez ve diğer ihtiyacı olan yerlerinde depolar yapılacak. Rakamın 5 milyon ile sınırlı kalmayacağını, 20 milyona çıkacağını da ilave edelim. Pazartesi günü de ulaştırma bakanımız Afyonkarahisar’a gelecek. Bakanımıza da Gazete 3’ün manşet haberini göstereceğiz, taleplerimizi kendisine ileteceğiz.” dedi.Afyon, ülkemizin çok önemli bir değeri

“Otelimizle, hastanemizle, tüp bebek merkezimiz, termal tesislerimiz ile insanların buraya huzur içinde gelmeleri çok önemli” diyen Öğüç: “Çünkü tüp bebekte, üreme sağlığında stres çok önemli. Stresin varlığı üreme sağlığımızı çok ciddi şekilde etkiliyor. 5 yıl içindeki hayalimiz; havuzlarıyla, dinlenme tesisleriyle, ata bindikleri alanlarla, çevre gezisi yapabilecekleri Afyon’un tüm güzellikleriyle insanları buluşturmak. Afyon, ekolojik zenginliğiyle Türkiye’nin nadir illerinden ve ülkemizin çok önemli bir değeri” ifadelerini kullandı.

Sistemler küçüldükçe biyolojik güvelik artıyor

Pandemi döneminde çok avantajlı bir noktada olduklarını söyleyen Öğüç: “Biz, kadın doğum hastanesi, çocuk hastanesi ve tüp bebek merkezi olarak hizmette pandemi dışı kaldığımız için en azından en değerli varlıklarımız olan çocuklar, kadınlar çok izole bir ortamda bu hizmeti alabildiler. Artık dünya, pandemiden sonra büyük hastane konseptinden dar hastane konseptine geçiyor. Çünkü yumurtalarımızı aynı sepete koymamamız gerektiğini anladık. Şimdi büyük hastaneler yapıyoruz ama onları pandemi için kullanıyoruz. Büyük sistemleri sterilize etmek de çok kolay değil. Küçük dal ve branşlarda alınan hizmetlerin ayrı yerlerde olmasının avantajları var. Sistemler küçüldükçe biyolojik güvelik artıyor. Yeter ki teçhizatınız, sisteminiz, ekibiniz ona göre olsun. Türkiye, dünyada pandemide en başarılı süreci geçiren ülkedir. Biz, bu dönemde devletimizin liderliğiyle, yol göstermesi ve imkanlarıyla hiçbir zaman maskesiz, tulumsuz kalmadık. Sterilizasyon eksik kalmadı. Bunların hepsi hızlı ve efektif bir şekilde gerçekleştirildi ama tabii maliyetler çok yükseldi” açıklamalarında bulundu.Tüp bebekte insanlar başarıya gelir

Öğüç; Amerika, İngiltere, Afrika ülkeleri, Avrupa’dan özellikle Almanya’dan hastalarının geldiğini ve bunların Almanya’da yaşayan Türkler haricinde insanlar olduğunu belirtti. Almanya’da ya da Belçika’da yaşayan Türklerin zaten geldiğini söyleyen Öğüç: “Tüp bebekte insanlar başarıya gelir. Bize geliyorlar çünkü biz, başarılıyız.” dedi.

Tüp bebek, stratejik bir konudur

Türkiye’nin en büyük silahının genç, sağlıklı ve nitelikli nüfusu olduğuna vurgu yapan Öğüç: “Nüfus artışı, bir ülkenin en önemli kozudur. Türkiye’nin nüfus artışına ihtiyacı var. Türkiye’nin nüfusunu artırmaya engel olan her şey, Türkiye’nin bekasına yapılmış bir saldırıdır. Türkiye’nin nüfus artış hızı yüzde 1,23. Bu oldukça düştü. Türkiye’nin ne yazık ki genç nüfusu azalıyor. Genç nüfus artış hızı düşüyor. İsrail, kişi başına tüp bebek merkezi sayısının en yüksek olduğu ülkedir. Dünyada nüfus artış hızında biz 120. sıradayız, onlar 80. sırada. Yüzde 2’ye yakın bir değerdeler ve bizden çok yüksekler. Arada çok ciddi bir fark var. Orada kişi başına düşen tüp bebek merkezi sayısı, bizimkinin 3 katı. Tüp bebek, stratejik bir konudur. Çünkü sizin nüfusunuza yapılacak olan çok önemli bir müdahaledir, adımdır. Çünkü biz, sağlıklı, genç nesilleri istiyoruz.” diye konuştu.

Embriyonun olgunluk aşaması ne kadar sürüyor?

Öğüç: “Dünyada her 100 çiftten 20’si çocuk sahibi olma zorluğu yaşıyor. Bu, 5 aileden birinin çocuk sahibi olmakta zorluk yaşadığını gösteriyor. Bu gittikçe artıyor çünkü çevresel faktörler bozuluyor. Tüp bebek, kadının üreme hücresiyle erkeğin üreme hücresinin laboratuvar ortamında bir araya getirilerek bebeğin oluşturulması ve sonra da o bebeğin anne karnına verilmesidir. Erkek üreme hücresi sperma ile kadın üreme hücresi yumurta, bir araya geldikten 5 gün sonra rahime yerleşirler. Bu yüzden o embriyonun olgunluk aşaması 5 gündür. Sadece tıbbi nedenler değil, günümüzde sosyal nedenlerde de biz, çocuk sahibi olmak için tüp bebeği denemek zorundayız. Tıbbi nedenlerde, özellikle kadın yaşı ilerledikçe üremeye olan yatkınlığı azalıyor. Hem erkekte hem kadında üreme hücreleriyle ilgili sıkıntı varsa biz devreye girmek zorundayız. Dünya üreme teknolojilerine çok ciddi bir mesai harcıyor. Bunu yaparken de en büyük amacı toplumlarının bekasını kılmak” ifadelerini kullandı.

Eskiden bu oran yüzde 35’ti

Şu anda 35 yaşın altındaki bir çiftin sağlıklı sperması ve yumurtası varsa 5. gün embriyosuyla gebe kalma şansının yüzde 50’nin üstünde olduğunu söyleyen Öğüç: “Bu oran yüzde 60, 65 hatta 70’lere çıkabilir. Uygulanan yöntem, teknolojiler ve uygulamaların başarısı bunda etkilidir. Eskiden bu oran yüzde 35’ti. Yüzde 35’i bile bulan insanlara çok başarılı derlerdi.” dedi.

Normal doğum sezaryen mi?

Sezaryenin aslında toplumsal bilinçlendirmeyle düzelecek bir konu olduğunun altını çizen Öğüç: “Normal doğum tercih edilmeli. Türk kadınında doğum korkusu var. Normal yolla doğumun her türlüsü mübah. Kadınlarımızın en sık karşılaştıkları kanser tipi meme kanseri. Senede bir  yapılan jinekolojik muayene, mutlaka memeyi de kapsamalı. Rahim ağzı kanseri ise özellikle üreme sağlığı için önemli. Çünkü üreme dönemindeki kadınları en çok etkileyen kanser tipi. Bu da çok basit bir yöntemle; yılda 1 kez alınacak bir sürüntü ve stapatolojik incelemeyle neredeyse yüzde 100’e yakın riski olup olmadığını gösteren bir yöntem” şeklinde konuştu.

Tüm toplumu aşılamak için bu projeden vazgeçtiler

Rahim ağzı kanserinin bir aşısı olduğunu söyleye Öğüç: “Çünkü bu kanserin en önemli nedenlerinden birisi HPV virüsü ve bu virüse karşı dünya tarihinde ilk kez bir kansere karşı aşı geliştirildi. Bunu, bizim ülkemizde herkese anlatmamız lazım. Benim 2 tane kızım var. İkisine de 14 ila 16 yaş grubu arasında bu aşıları yaptım. Avustralya’da hem erkeklere hem kadınlara yapılıyor ve F35 projesini askıya aldılar. O parayı, bu rahim ağzı kanserini engelleyecek aşıya yatırdılar. Tüm toplumu aşılamak için bu projeden vazgeçtiler. Türkiye’de bizim devletimiz şu anda yapmıyor. Ben, kendi görüşüme göre kesinlikle olması gerektiğine inanıyorum. Bunu uygulayan devletler var. Belçika, Hollanda, Almanya, Avustralya…” açıklamalarında bulundu.

Tüp bebek fiyatları ne kadar?

Öğüç: “Tüp bebek fiyatları Türkiye’de 8 bin ila 12 bin TL arasındadır. Türkiye’nin dünyadaki diğer ülkeler tarafından bir tüp bebek için merkez olmasının nedeni budur. Türkiye, tüp bebekle ilgili ciddi sayıda hasta alır. Hangi yaşta olduğunuz çok önemli. 35 yaşın üstündeyseniz gelin. 30-35 yaş grubundaysanız 1 yıla yakın bir süre geçtiğinde gelin. Üreme sağlığında yaşla alakasız çok şey olabilir. Evlenir evlenmez gelin, diyoruz. Bir sperm testine bakalım. Bir bakalım, yumurta sayısı normal mi, her şey yolunda mı? İnsanlar, erken menopoza girebiliyor ve bu çok yaygın. Normalde bir mililitrede 20 milyon sperm olmalı. 15 milyon alt limit. Mililitrede 5 milyonun altındaysa hareket de yoksa siz bu spermle isterseniz 18-20 yaşında olun bir gebelik elde etme şansınız yüzde 1 civarında.” ifadelerini kullandı.

Hem koruyucu hem de kurtarıcı

Öğüç: “Tüp bebekte 2 türlü rekor var. Bunlardan bir tanesi bir kendi yumurtanızla gebe kalmak. Bizim yaptığımız bu. Benim, kendi hastamda rekor 49 yaş. Hastama, kendi yumurtasıyla sağlıklı bir doğum yaptırdım. Sağlıklı bir rahim varsa uygun bir embriyo yerleştirildiğinde 70 yaşındaysanız da doğum yapabiliyor. Burada önemli olan yumurta sayımız. Yumurta sayımız ve kalitemiz. Yani kadının yaşını özellikle en önemli kriter haline getiren şey üreme hücresi, yumurtanın kalitesi ve sayısının yaşla azalıyor olması. Tüp bebek tedavisinde genetik araştırmalar yapılarak cinsiyet belirlenebiliyor ama mevzuatlarımızda yasak olduğu için biz burada yapmıyoruz. Tüp bebek hem koruyucu hem de kurtarıcı. Artık genetik ilmi, yüzyılın ilmi ve bu insanlarda hayat kurtarıcı. Sadece biz, tüp bebeği yeni doğan çocuklar için değil aynı zamanda var olan çocuklarımızın sağlığı için de kurtarıcı olarak yapıyoruz.” diye konuştu.

Türkiye’de ilk olacak

Öğüç, 2014’te Eskişehir’de başladıkları bir projeye de değindi. Türkiye’deki tarım sektörüne, hayvancılığa çok önemli bir katkı sağlayacak proje için ‘hayvan üreme sağlığı merkezi’ diyen Öğüç: “Sığır sperması ve embriyosu üreteceğimiz, dünyada 2. bir tüp bebek merkezinin yaptığı, Türkiye’de de ilk bir merkez olacağız.” şeklinde konuştu.Henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gizlilik Politikası koşullarını kabul ediyorum.