Pazar esnafı HES kodu olmadan satış yapamayacak

Afyonkarahisar İl Hıfzıssıhha Meclisi, bugün Vali Gökmen Çiçek başkanlığında toplandı. Toplantıda HES kodu ile ilgili önemli bir karar alındı.
Pazar esnafı HES kodu olmadan satış yapamayacak

Kararda; koronavirüs salgınının toplum sağlığı açısından oluşturduğu riski yönetebilmek, sosyal hareketliliği ve insanlar arası teması azaltarak sosyal izolasyonu tesis etmek amacıyla bugüne kadar alınan tedbirlere ek tedbirler alındığı açıklandı.

Kararda: “Koronavirüs salgınıyla mücadelede hastalık tanısı konulmuş ya da temaslı durumdaki kişilerin toplumdan izole edilmesi üzerinde durulması gereken önemli hususlardan biridir. Bu doğrultuda bulaşma riskinin azaltılması ve hastalık tanısı konulan kişiler ile temaslı durumundaki kişilerin tespit edilecek izolasyona tabi tutulmalarının temin edilmesi amacıyla ilimizdeki bazı kurum ve kuruluşlara Hayat Eve Sığar (HES) sorgulaması yapılması zorunluluğu getirilmişti. Bu kurum ve kuruluşlara  ek olarak; Afyonkarahisar Belediyesi hizmet binasında, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğüne bağlı gençlik merkezlerinde, pazar yerleri/satış yerlerinde (sebze-meyve pazarı, sosyete pazun vb.) pazar esnaflarında, Hayat Eve Sığar (HES) sorgulaması yapılması zorunluluğu getirilmiştir.Alınan karantina kurallarına uymayanlara Türk Ceza Kanununun 195 inci maddesi gerekli işlemler başlatılacaktır.

Gerçeğe aykın, eksik, yanıltıcı beyanlara/bildirimlere ilişkin olarak, bu tür eylemler içerisinde bulunanlar hakkında Tiirk Ceza Kanununun 206’ncı maddesi kapsamında gerekli adli işlemlere başlanılacaktır.Alınan kararları uymayan vatandaşları Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282’nci maddesi gereğince idari para cezası verilecektir.

Bu kararların İlçe Hıfzıssıhha Kurullarına tavsiye niteliğinde olmak kaydı ile tebliğ edilmesi gerektiğine oy birliği ile karar verilmiştir.” ifadeleri kullanıldı.

Henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gizlilik Politikası koşullarını kabul ediyorum.