Sabah mutlu uyanmak için neler yapmalı?

Sabah mutlu uyanan insanlar, bütün günü keyifli ve bol enerjili geçiyor. Bu durum, kişilerin sosyal hayatına da olumlu şekilde yansıyor. Peki, sabah mutlu uyanmak için neler yapmalı?

1

Sabah mutsuz uyanan insanların genelde negatif düşüncelere sahip olduğu görülüyor. Bu insanların negatif düşüncelere sahip olmasının altında birçok sebep yatıyor.

2

Kişilerin sabahları mutsuz uyanmasında; uyku düzeni, yeme alışkanlığı, gün içindeki yorgunluğu, sosyal yaşamdaki sorunları gibi birçok sebebi örnek olarak gösterebiliriz.

3

Özellikle çok az ya da fazla uyuyan insanlar, sabahları yorgun uyanıyor. Yine iştah sorunu yaşayan insanlar, mutsuz uyanmakla birlikte psikolojik olarak da yıpranıyor.

4

Kişiler, gün geçtikçe kendilerine olan güvenini yitirerek işe yaramazlık duygusu hissediyor. Bu durum, nedensiz ağlama krizlerine kadar uzanırken kişiler, büyük bir depresyon sürecine giriyor.

5

Sabah mutlu uyanmak için tüyolar

Öncelikle sabahları uyandığınızda, yeni günün fırsatlar ve deneyimler bütünü olduğunu unutmayın ve işe uyku düzeninizi ayarlamakla başlayın. Uzmanlar, uyku süresinin  7 ile 9 saat arasında olması gerektiğini söylüyor ve karanlık bir odada uyumanın büyük önem taşıdığını ifade ediyor.

6

Yine uyku düzeninizi ayarlamak için kafein tüketimini azaltmanızda da fayda var.

7

Bununla birlikte her sabah, odanıza güneş ışığının girmesine izin verin. Vücudun mutluluk hormonu denilen serotonin seviyesini yükselten güneş ışığı, güne daha enerjik başlamanızı sağlayacak.

8

Sabah soğuk duş alın

Sabahları soğuk duş almaya özen gösterin; çünkü soğuk duş, vücuda şok etkisi yaratarak kısa sürede uykunuzun açılmasına yardımcı oluyor.

9

Bununla birlikte gece uyumadan önce okuyacağınız bir kitap ya da sağlıklı yağ, bol protein ve yeterli karbonhidrat içeren bir kahvaltı, sizi gün boyu zinde tutabilir. Böylece negatif düşüncelerden biraz olsun uzaklaşıp sabahları daha mutlu uyanabilirsiniz.

10

Plan yapmayı da unutmayın. Olmasını arzu ettiğiniz her şeyi sıralayın ve bir kağıda yazıp banyonuzun aynasına asın.

11

Yine bazı kokuların mutluluk ve huzur getirdiğine dair düşünceler var. Buna sebep olarak kokunun doğrudan beynin duygusal merkezlerine bağlı olan tek mantık olduğu gösteriliyor.

12

Spor da çok önemli. Uzmanlar, özellikle sabah egzersizinin depresyona ve uykusuzluğa çok iyi geldiğini belirtiyor. Örneğin; sabahları uyandığınızda yapacağınız birkaç atlama egzersizi, tüm günü enerjik geçirmenizi sağlayabilir.

Henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gizlilik Politikası koşullarını kabul ediyorum.