Sınırda Sular Durulmuyor!

Yunan görevliler; jiletli tel, sivri uçlu demirlerle oluşturdukları barikat önünde bekleyen ve Avrupa ülkelerine gitmek isteyen sığınmacılara plastik mermi, tazyikli su ve gazla müdahalede bulunuyor.

Sığınmacıların Edirne’den Yunanistan’a geçişleri sürerken Yunanistan’ın kapıları açacağı ümidiyle Pazarkule Sınır Kapısı yakınındaki yaklaşık 3 bin 500 sığınmacının bekleyişi de devam ediyor. Kara ve nehir sınırını aşarak Yunanistan’a geçen sığınmacılar, özellikle 200 kilometrelik doğal sınır konumundaki Meriç’i aşarak Yunanistan topraklarına ayak basıyor. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Edirne’den Yunanistan’a geçenlerin sayısını 142 bin 175 olarak açıklamıştı.

Yunan sınır güçleri, Pazarkule Sınır Kapısı önündeki barikatta bekleyen ve sınıra yaklaşan sığınmacılara gaz bombası ve tazyikli suyla beraber plastik mermi, zaman zaman gerçek mermiyle ateş ediyor.Yunanistan’ın geri itmesine karşı sınırda göreve başlayan özel harekat polislerinin devriyeleri devam ediyor.

Sığınmacılar, Yunanistan’ın yaptığı kötü uygulamalara karşın bölgedeki Kastanies Sınır Kapısı’nı açacağı ümidiyle bekleyişlerini sürdürüyor.

Henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gizlilik Politikası koşullarını kabul ediyorum.