Sınırlar tek tek kapatılıyor!

Tüm dünyayı etkisi altına almaya devam eden ve ölü sayısı gittikçe artan coronavirüsle ilgili Türkiye’de sert tedbirler almaya devam ediyor. Tüm komşularımızda vakaların artması nedeniyle tedbirlerin artırıldığı ülkemizde komşu ülkelerle giriş çıkışlar kapatılırken, bazı ülkelere de uçuşlar durduruldu. Bu yaptırımların tedbir amaçlı olduğunu vurgulayan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’de henüz endişe verici bir durumun olmadığını söyledi. An itibariyle 56 ülkede coronavirüs vakası belirlendiğini hatırlatan Koca, ülkemizi titizlikle koruyoruz dedi.

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve şu ana kadar 56 ülkeye yayılan ölümcül coronavirüsüne karşı Türkiye’de yeni tedbirler uygulamaya konuldu. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye ile İtalya, Türkiye ile Güney Kore, Türkiye ile Irak arasında gidiş-geliş tüm yolcu uçuşlarının tedbiren durdurulduğunu açıkladı. Koca, “Irak ile kara sınırlarımız da araç ve yolcu geçişine kapatılmıştır” dedi.Uygulamanın mevcut koşullara bağlı ve geçici olduğunu belirten Bakan Koca, Türkiye’de bugüne kadar endişe verici bir durumun ortaya çıkmadığını söyledi.

Koca, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:* Çin’de ortaya çıkıp, kısa zamanda 56 ülkede daha görülen bulaşıcı COVID-19 yani yeni coronavirüs hastalığına karşı ülkemizi titizlikle korumak için gerekli her tedbiri almaya devam ediyoruz.

* Daha önce Çin ve İran’la havayolu trafiğimiz durdurulmuş, İran’la ayrıca kara ve demir yolu geçişleri de kapatılmıştı.* Bilim Kurulumuzun önerileri doğrultusunda Ulaştırma ve Altyapı, Dışişleri, İçişleri ve Ticaret Bakanlıklarımızla koordinasyon halinde yeni bir tedbir daha uygulamaya konuldu.

* Bu gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere, Türkiye ile İtalya, Türkiye ile Güney Kore, Türkiye ile Irak arasında gidiş-geliş tüm yolcu uçuşları tedbiren durdurulmuştur.

* Ayrıca Irak ile kara sınırlarımız da araç ve yolcu geçişine kapatılmıştır.

* Uygulama mevcut koşullara bağlı ve geçicidir.

* Ülkemizde bugüne dek endişe verici bir durum ortaya çıkmamıştır.

Irak’a açılan tek sınır kapısı kapatıldı

Sağlık Bakanlığı’nın virüsle ilgili önleyici tedbirleri kapsamında, Irak’ta virüsün tespit edilmesi üzerine, Türkiye’den Irak’a açılan tek gümrük kapısı olan ve Şırnak’ın Silopi ilçesinde bulunan Habur Sınır Kapısı, iki yönlü geçişlere kapatıldı.

Tedbirler kapsamında Habur Sınır Kapısı’na gelen sürücülerin jandarma ve polis tarafından yol kontrol uygulamasında bilgilendirilip, yapılacak uyarıların ardından araçların geri döndürüleceği ifade edildi.

THY uçuşları iptal etmeye devam ediyor

Türk Hava Yolları (THY), coronavirüsünün etkisinin artış gösterdiği Kore ve Irak tarifeli seferlerinde düzenlemeye gitti.

Virüs endişesi nedeniyle THY, Seul, Bağdat, Basra, Necef, Süleymaniye ve Erbil seferlerinin karşılıklı olarak iptal etti.

Türk Hava Yolları Basın Müşavirliği’den yapılan yazılı açıklamada iptal kararına ilişkin şöyle denildi:

* Irak ve Kore’de görülen yeni tip korona virüs (Kovid-19) vakalarındaki artış nedeniyle bu ülkelerde sefer yaptığımız Seul, Bağdat, Basra, Necef, Süleymaniye, Erbil noktalarına 29 Şubat – 1 Mart tarihleri arasında gerçekleştireceğimiz seferler karşılıklı olarak iptal edilmiştir.

* Misafirlerinin seyahat güvenliğini daima ön planda tutan Türk Hava Yolları olarak süreci tüm uluslararası havacılık ve sağlık otoriteleri ile iş birliği içerisinde takip etmeye ve gerekli önlemleri almaya devam edeceğiz.

THY, 1 Mart itibariyle İtalya’ya gerçekleştirdiği seferleri karşılıklı olarak durdurma kararı aldı.

Konuya ilişkin THY Basın Müşavirliği’nden yapılan yazılı açıklamada, şöyle denildi:

* İtalya’da görülen yeni tip korona virüs (Kovid-19) vakalarındaki artış nedeniyle bu ülkeye gerçekleştirdiğimiz seferler karşılıklı olarak 1 Mart itibari ile iptal edilmiştir.

* Misafirlerinin seyahat güvenliğini daima ön planda tutan Türk Hava Yolları olarak süreci tüm ulusal ve uluslararası havacılık ve sağlık otoriteleri ile iş birliği içerisinde takip etmeye ve gerekli önlemleri almaya devam edeceğiz.

Pegasus’ta uçuş iptal etmeye başladı

Pegasus Havayolları, 1-16 Mart 2020 tarihleri arasında İtalya ve Irak’a yapılacak tüm uçuşların karşılıklı olarak iptal edildiğini açıkladı.

Yapılan açıklamada şöyle denildi:

* Coronavirüs (COVID-19) nedeniyle Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan talimat doğrultusunda, 1-16 Mart 2020 tarihleri arasında İtalya ve Irak’a yapılacak tüm uçuşlar karşılıklı olarak iptal edilmiştir.

* Ücretsiz bilet iptal değişiklik işlemlerinizi web sitemizden, mobil uygulamamızdan ya da 0850 250 6702 numaralı çağrı merkezimiz ile iletişime geçerek tamamlayabilirsiniz. İHAHenüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gizlilik Politikası koşullarını kabul ediyorum.