Sokağa çıkamadıkları dönemde İHA yaptılar!

Sokağa çıkamadıkları dönemde yaptıkları İHA ile 1. sırada finallere gidiyorlar. TÜBİTAK tarafından Teknofest kapsamında düzenlenen Liseler Arası İHA Tasarım Yarışmasına katılan Afyonkarahisar Dumlupınar Bilim ve Sanat Merkezi öğrencileri sokağa çıkamadıkları dönemde tasarladıkları üç bacaklı İHA ile finallere kalan tasarımlar içinde 99 puanla birinci sırada yer aldı.
Sokağa çıkamadıkları dönemde yaptıkları İHA ile 1. sırada finallere gidiyorlar.

Sokağa çıkamadıkları dönemde yaptıkları İHA ile 1. sırada finallere gidiyorlar
TÜBİTAK tarafından Teknofest kapsamında düzenlenen Liseler Arası İHA Tasarım Yarışmasına katılan Afyonkarahisar Dumlupınar Bilim ve Sanat Merkezi öğrencileri sokağa çıkamadıkları dönemde tasarladıkları üç bacaklı İHA ile finallere kalan tasarımlar içinde 99 puanla birinci sırada yer aldı.
Bu yıl ilk kez düzenlenen Liseler Arası İHA Tasarım Yarışmasına Türkiye genelinde yüzlerce başvuru yapıldığını belirten Afyonkarahisar Dumlupınar Bilim ve Sanat Merkezi Müdürü Hakan Gümüş, ilk yapılan elemede 261 projenin değerlendirmeye alındığını söyledi.
Bu projeler arasında yapılan final etabında ise 125 tasarımın belirlendiğini aktaran Gümüş, şunları kaydetti:
“Finale kalacak projelerin değerlendirilmesinde merkezimizden Savaş Özbey danışmanlığında Gökçe Koca takım kaptanlığındaki takımın tasarımı 291 proje arasında 99 puan alarak Türkiye birincisi olarak finalle gidiyor. Yine aynı yarışmada 95 puanla Türkiye 14. olan Murat Malkondu danışmanlığında Mehmet Ali Özdemir takım kaptanlığındaki takımın tasarımı da finalleri giden bir diğer tasarım oldu. Pandemi sürecine rağmen evlerinde online olarak yaptıkları görüşmeler ve çalışmaların ardından yarışmaya katılarak, bir çok güçlü liseler arasında kendilerini zirveye taşıdılar. Eylül ayında gerçekleştirilecek finallerde iyi bir derece alacağımızdan umutluyuz.”
En yüksek puan alarak finallere gitmeye hak kazanan tasarımın takım kaptanı Gökçe Koca da açıklamasında “zor bir süreçte bu yarışmaya hazırlandık. Salgın dolayısıyla sokağa çıkma kısıtlamamız vardı. Arkadaşlarımızla video konferans üzerinden görüşmeler yaptık. Bu tasarım üç bacaklı bir İHA. Genelde İHA’lar 4 bacaklı oluyor. Biz üç bacaklı tasarlayarak batarya ömrünü de uzatmayı hedefledik. Finallerde de en iyi dereceyi alacağımız umuyoruz” diye konuştu.
Yarışmanın finali ise 16-20 Eylül tarihleri arasında Gaziantep’te gerçekleştirilecek.

Henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gizlilik Politikası koşullarını kabul ediyorum.