Son Dakika…Cumhurbaşkanı Erdoğan Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketini Açıkladı!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çankaya Köşkü'nde düzenlenen Koronavirüsle Mücadele Eş Güdüm Toplantısı'nın ardından düzenlediği basın toplantısında, alınan ekonomik tedbirle dair önemli açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan:”Ülkelerin aldığı önlemleri, yaşanan ekonomik türbülansa karşı geliştirilen önlemleri tek tek tespit ediyorlar. Karşımızdaki fotoğrafa göre bir yol haritası belirledik. Bu iki aylık direnme sürecini de en iyi şekilde atlatacağımıza inanıyorum. Bizim tüm senaryolara hazırlıklı olmamız gerekiyor. Hindistan borsasının yüzde 18, ABD’nin yüzde 21, Almanya’nın yüzde 26, İtalya’nın yüzde 36 değer kaybettiği ortamda bizim kaybımız yüzde 17’de kaldı” dedi.

Faiz ödemeleri ertelendiNisan, mayıs ve haziran ayı faiz ödemelerinin ekim, kasım ve aralık aylarına ertelendiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan:”Böylece ihracatçımız bu süreçteki belirsizliği rahat bir şekilde atlatabilecek. Firmalar için ön şartımız istihdam kaybına yol açmamalarıdır” şeklinde konuştu.

100 milyar liralık kaynak setini devreye alıyoruzCumhurbaşkanı Erdoğan:”Kurumsal firmaların, KOBİ’lerin geçici iş ve ciro kaybı yaşayanların kredi borçlarıyla ilgili taksit, yapılandırma ve ödeme taleplerine süratle olumlu cevap verilmelidir. Toplamda 100 milyar liralık kaynak setini devreye alıyoruz” açıklamalarında bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi:”Perakende, AVM, demir-çelik, otomotiv, lojistik-ulaşım, sinema-tiyatro, konaklama, yiyecek-içecek, tekstil-konfeksiyon ve etkinlik-organizasyon sektörleri için muhtasar ve KDV tevkifatı ile SGK primlerinin Nisan, Mayıs ve Haziran ödemelerini 6’şar ay erteliyoruz. Konaklama vergisini kasım ayına kadar uygulamayacağız. Otel kiralamalarına ilişkin irtifak hakkı bedelleri ve hasılat payı ödemelerini nisan, mayıs ve haziran ayları için 6 ay süreyle erteledik. Kovid-19 salgınıyla ilgili tedbirlerden etkilendiği için nakit akışı bozulan firmaların bankalara olan kredi anapara ve faiz ödemelerini asgari 3 ay öteleyecek ve gerektiğinde bunlara ilave finansman desteği sağlayacağız.”İhracatçıya stok finansmanı

“İhracattaki geçici yavaşlama sürecinde kapasite kullanım oranlarının korunması amacıyla ihracatçıya stok finansmanı desteği vereceğiz.”

En düşük emekli maaşını 1500 liraya yükseltiyoruz

“En düşük emekli maaşını 1500 liraya yükseltiyoruz.” diyen Cumhurbakanı Erdoğan:”Talepte bulunan esnaf ve sanatkarların Halkbank’a kredi borçlarının nisan, mayıs, haziran anapara ve faiz ödemelerini 3 ay erteleyeceğiz. İç havayolu taşımacılığında 3 ay süreyle KDV oranını yüzde 18’den yüzde 1’e indiriyoruz. Kredi Garanti Fonu limitini 25’ten 50 milyar liraya çıkartacak, kredilerde önceliği teminat açığı bulunan firmalar ile KOBİ’lere vereceğiz” ifadelerini kullandı.Henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gizlilik Politikası koşullarını kabul ediyorum.