Sur sokaklarında elektrikli faytonla nostalji

Diyarbakır’ın tarihi Sur ilçesinde elektrikli faytonlar, vatandaşlara adeta nostaljiyi yaşattı.
Hayvan hakları savunucularının tepkileri ve hayvanlara eziyet edildiği gerekçesi ile Türkiye’nin bir çok yerinde uygulamadan kaldırılan atlı faytonlar artın mazide ki yerini aldı. Şimdi faytonlarda teknolojiye ayak uydurdu ve atsız faytonlar yani elektrikli faytonlar sokaklarda yerini aldı.

Diyarbakır’ın tarihi Sur ilçesinde yerini alan elektrikli faytonlar, vatandaşlara adeta nostaljiyi yaşattı. Sur Gazi Caddesi’nde vatandaşlar, caddenin araç trafiğine kapatılıp, eskiyi andıran projelerin olmasının daha güzel olacağını dile getirdi.Tarihi Sur ilçesinde 1993 yılına kadar faytonlar yerini alırken, 1993’den itibaren yerini otomobiller aldı. Eskinin izinin kalmadığı Sur’da yaklaşık 3 yıl önce elektrikli faytonlar yer aldı. Sur’da uzun aradan sonra tekrar Gazi Caddesi’nde vatandaşlara hizmet veren elektrikli faytonlar, adeta nostaljiyi yaşattı. Elektrikli faytonların yerini aldığı Sur Gazi Caddesi’nde vatandaşlar, caddenin araç trafiğine kapatılıp, eskiyi andıran projelerle gelen turistlerin de rahatlayacağını, ilgilerinin çekileceğini ve böyle olmasının daha güzel olacağını dile getirdi.

“Sur içi trafiği kaldırmıyor, böyle faytonların olması iyi olur”

Fayton işletmecisi Hüseyin Çiçek, geçmişte önce atlı faytonlar olduğunu, ulaşım aracı olarak kullanıldığını belirtti. Diyarbakır’da 1993 yılından itibaren faytonların tamamen kalktığını dile getiren Çiçek, “Biz de bu elektrikli fayton girişiminde bulunduk. Çevre dostu olarak biz bu faytonumuzu kullandık, fosil yakıt kullanmıyoruz. Tamamen elektriklidir. Nostalji diyebiliriz. Geçmişimizde gelin arabaları olarak faytonlarımız çok güzel süslenirdi. Faytonlar konvoy halinde Diyarbakır’ı gezerlerdi. Bu şekilde böyle bir girişimde bulunduk. Hemşehrilerimizin de ilgisini çekiyor. Çok beğeniyorlar, bizi tebrik ediyorlar. Gerek hayvanların gördüğü eziyetin önüne geçtiğimiz için, gerek nostalji yaptığımız için teşekkür ediyorlar. Genelde rezervasyonla çalışıyoruz. Rezervasyonumuz olmadığı vakit Dağkapı’da duruyoruz. Kısa turlar atıyoruz. Gelin arabası olarak hizmet veriyoruz. Hz. Süleyman Camisi, Ongözlü Köprü, tarihi yerleri geziyoruz. Diyarbakır’ı tanıtıyoruz. Pandemi döneminde biz gelen misafirlerimizi maskesiz bindirmiyoruz. Daha önce 5 kişi alıyorduk, şu an 3 kişiden fazla almıyoruz” dedi.Faytona binen vatandaşlardan Merdan Berti, Diyarbakır’da böyle şeylerin olmasına çok sevindiğini ifade etti. Faytona özgü caddenin ve eskiyi andıran projelerin olmasının daha güzel olacağını kaydeden Berti, “Gezdik gayet güzel. Yaşımızdan dolayı, televizyonlardan izlediğimiz kadarıyla güzel bir şeyler yaşattı bize” şeklinde konuştu.

Henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gizlilik Politikası koşullarını kabul ediyorum.