Tarihi Kulenin 46 Yıllık Bekçisi

Muğla'da 1885'te iftar ve seher vaktini bildirmesi amacıyla yaptırılan kuledeki saatin bakımını babasından sonra üstlenen Akif Karadana, büyük bir titizlikle zamanın bekçiliğini yapıyor.

Kentin ilk belediye başkanı Hacı Süleyman Efendi ile eşi Pembe Hatun tarafından Rum Filvari Usta’ya yaptırılan ve zamanla kentin en önemli simgesi haline gelen Muğla Saat Kulesi, ziyaretçilerin ilgisini çekiyor. Tarihi yapının alt katında babadan kalma dükkanında saatçilik yapan 65 yaşındaki Karadana, kuledeki saatin zamana yenik düşmemesi için mücadele ediyor.

70 Yıldır Hiç SusmadıAynı zamanda Orta Mahalle Muhtarı olan Akif Karadana, babasının 1950 yılından 1974’e kadar saatin bakımını yaptığını söyledi. Babasını vefatından sonra bu görevi kendisinin devraldığını belirten Karadana, “Babam 1950’de Bulgaristan’dan Muğla’ya gelmiş. Kuledeki bozuk saati tamir etmiş. O tarihten itibaren babam ölümüne kadar saatin her türlü bakımını yaptı. Babamın vefatından sonra 46 yıldır bu görevi ben sürdürüyorum. Bizim için manevi değeri olan saatin çıkardığı ‘tik tak’ sesi 70 yıldır hiç susmadı.” diye konuştu.

Saatli kuleyi görmek için yurt içi ve yurt dışından çok sayıda ziyaretçinin geldiğine değinen Karadana, kendisinin de ücretsiz olarak turistleri gezdirip tarihi yapı hakkında bilgi verdiğini kaydetti.

Henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gizlilik Politikası koşullarını kabul ediyorum.