TBMM Başkanı Şentop’tan Ayasofya açıklaması!

TBMM Başkanı Şentop, "Ayasofya'da 86 yıl sonra ilk bayram namazını eda ettik. Bu ayrı bir heyecan milletimiz için. Ayasofya'nın açılması tarihimizde en önemli dönüm noktalarından birisi olmuştur, olacaktır" dedi.
TBMM Başkanı Şentop'tan Ayasofya açıklaması!

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi’nde kıldığı bayram namazı sonrası gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Milletin ve namaza katılan cemaatin Kurban Bayramı’nı kutlayan Şentop, Allah’tan, bu mukaddes ve kutsal günlerin bütün insanlık için barış ve huzur getirmesi temennisinde bulundu.

Şentop, kurbanın anlamının yaklaşmak olduğunu, bunun aslında Allah’a yaklaşmak, Allah’a olan yakınlığın farkına varmak, idrak etmek açısından önem taşıdığını dile getirerek, Kurban Bayramı’nın da buna vesile olduğunu söyledi.

Kurban Bayramı’nın ayrıca büyük bayram anlamına da geldiğini belirten Şentop, bunun sebebinin de hacla bugünlerin bütünleşmesi olduğunu vurguladı.

Şentop, Kovid-19 salgını nedeniyle haccın arzu edilen manada, eski coşkusu ve heyecanıyla gerçekleşemediğini belirterek, Kabe ve Mescid-i Nebevi’nin mahsun olduğunu kaydetti.

Bütün müminlerin kalabalıklar halinde büyük coşkuyla gerçekleştireceği haclar ve Kurban Bayramlarının tekrar nasip olması temennisinde bulunan Şentop, şöyle devam etti:

“Bu bayramı bizim açımızdan, Türkiye açısından farklı kılan bir husus da Ayasofya’nın ibadete açılmasıdır. Geçen 24 Temmuz’da Ayasofya’da Cumhurbaşkanımızla beraber ilk cuma namazını eda etmiştik. Bugün de Ayasofya’da 86 yıl sonra ilk bayram namazını eda ettik. Bu ayrı bir heyecan milletimiz için. Ayasofya’nın açılması tarihimizde en önemli dönüm noktalarından birisi olmuştur, olacaktır. Bundan sonra da bu anlamda Ayasofya’nın açılmasının maneviyatının vermiş olduğu bir işaretle önümüzde çok daha önemli adımların atılacağını düşünüyorum. Ayasofya’nın mahsun kardeşi Mescid-i Aksa’ya da buradan, İstanbul’dan selamlarımızı, muhabbetlerimizi, sevdamızı iletiyoruz.”

Henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gizlilik Politikası koşullarını kabul ediyorum.