Tüm imkanlarını İzmir için seferber ediyor

Diyanet’in mobil mutfağı, merkez üssü Ege Denizi'nin İzmir Seferihisar açıkları olan 6,6 büyüklüğündeki depremde mağdurlar için yola çıktı.

Ülkenin dört bir yanında yardım seferberliği ilan edilen İzmir için kimse duyarsız kalmadı. Başta 24 saattir aralıksız çalışan AFAD ve Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri’nin ardından (UMKE) Diyanet’in mobil mutfağı da İzmir için yola çıktı.Depremde en çok zarar gören bölgelerin Bornova ve Bayraklı ilçeleri olduğu tespit edildi. Depremden sonraki son 24 saatte 28 kişi hayatını kaybetti. Hasar gören 17 binadan birçok can kurtarılırken çalışmalar devam ediyor.

800’ün üzerinde vatandaşın yaralandığı depremde acil barınma ihtiyacının karşılanabilmesi amacıyla Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, depremde hasar görmemiş ve sağlam olan tüm camilerin vatandaşların kullanımına açıldığını belirtti. Diğer yandan Türkiye Diyanet Vakfı, 12 kişiden oluşan afet ve acil durum saha ekiplerini yola çıkarttı. Saha ekipleri ile birlikte deprem mağdurlarının acil sıcak yemek ihtiyacını karşılamak üzere günlük 10 bin öğün kapasiteli mobil mutfak ekibinin de bu gece yola çıkacağı bilgileri verildi. Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı, yetkili makamlar ile yapılan ilk değerlendirmelerden sonra hijyen paketi, günlük sıcak yemek, battaniye ve diğer ihtiyaç dağıtımlarının gerçekleştirilmesi konusundaki planlamalar devam ediyor.Edinilen bilgiler ışığında, İzmir İl Müftülüğü personeli tarafından afet ve acil durumlarda kullanılmak üzere hazır tutulan acil koordinasyon ekipmanlarının, AFAD depolarından alınarak bir koordinasyon merkezi kurulacağı bilgileri aktarıldı.Türkiye Diyanet Vakfı Mütevelli Heyeti II. başkanı İhsan Açık, İzmir il ve ilçe müftülükleri ile yaptığı istişareler sonucunda depremzedelerin yanında olduklarını ve gerek ilk müdahalede gerekse iyileştirme aşamalarında gereken tüm maddi ve manevi desteği sunacaklarını söyledi.Henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gizlilik Politikası koşullarını kabul ediyorum.