Türk Hava Yolları Yolcularını Uyardı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun imzasıyla ölümcül yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadeleye ilişkin bir genelge yayımlandı. Genelgede Türkiye'nin, tüm hudut kapılarını 9 Avrupa ülkesinden gelen yolculara kapattığı yer aldı. Konuyla ilgili Türk Hava Yolları'ndan (THY) önemli bir duyuru yapıldı. Türk Hava Yolları, uçuşu iptal olan veya olmayan yolculara tanınan haklar ile ilgili açıklamada bulundu. Türk Hava Yolları'nın bu açıklaması yolculara tanınan ayrıcalıkları da içeriyor.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu imzasıyla Çin‘in Vuhan kentine bağlı Hubey eyaletinde ortaya çıkan ölümcül yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadeleye ilişkin bir genelge yayımlandı. Genelgede, koronavirüs salgınının başta İtalya olmak üzere bazı Avrupa ülkelerinde hızla yayılarak ciddi can kayıplarına neden olduğu hatırlatıldı. Bu kapsamda Türkiye‘nin tüm hudut kapılarını 9 Avrupa ülkesinden gelen yolculara kapatması kararlaştırıldı. Bu gelişmenin ardından Türk Hava Yolları, önemli bir açıklamada bulundu. Türk Hava Yolları’ndan (THY) yapılan açıklamada, yeni tip koronavirüs kaynaklı son gelişmelerin ulusal ve uluslararası otoriteler ile yakından takip edildiği vurgulandı. Türk Hava Yolları’nın uçuşu iptal olan veya olmayan yolculara tanınan haklar ile ilgili yaptığı açıklamada, yolculara tanınan ayrıcalıkların da güncellendiği ifade edildi.

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu’nun aldığı karar doğrultusunda Türkiye’nin tüm hudut kapıları Almanya, İspanya, Fransa, Avusturya, Norveç, Danimarka, İsveç, Belçika ve Hollanda’dan gelen yolculara kapatıldı. Genelgede; yeni tip koronavirüs tedbirlerine ilişkin gerekli çalışmaların ivedilikle planlanması, uygulanması ve konunun ilgili birim amirleri, valiler ve kaymakamlar ile diğer sıralı, sorumlu amirler tarafından takip edilmesi, uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi istendi.Yeni rezervasyon tarihi belli oldu

Türk Hava Yolları’nın resmi internet sitesinden yapılan önemli açıklamada:”14 Mart -17 Nisan tarihleri arasında Almanya, Fransa, İspanya, Avusturya, Hollanda, Belçika, İsveç, Norveç veya Danimarka çıkışlı uçuşu olan yolcuların, yeni rezervasyonlarını 31 Mayıs 2020 tarihine kadar uygulanan bir uçuşa yapılması durumunda rezervasyon değişiklikleri ücretsiz yapılacak. Hiç kullanılmamış biletlerde ücretsiz iade yapılacak. Kısmi olarak kullanılmış, seyahatin tamamlanmamış olduğu biletlerde yolculara imkanlar dahilinde parkur değişikleri veya biletin kullanılmayan uçuşlarına ait iade işlemi ücretsiz yapılacak” ifadelerine yer verildi.

Yolcular işlemlerini nereden yapacak?

Açıklamada, uçuşu iptal olan yolcuların işlemlerine yönelik bilgiler de yer aldı. Bu kapsamda uçuşu iptal olan yolcular, işlemlerini THY’nin internet sitesi, güncel mobil uygulamaları, satış ofisleri, çağrı merkezi ve biletin satın alındığı acentelerden ücretsiz olarak gerçekleştirilebilecek.Öte yandan uçuşu iptal olmamakla birlikte verilen haklar doğrultusunda yeni tip koronavirüs (Kovid-19) kaynaklı değişiklik ve iade işlemi yapacak yolcular THY satış ofisleri, çağrı merkezi ve biletin satın alındığı acentelerde işlemlerini değişiklik-iade bedeli olmadan yapabilecek.

Henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gizlilik Politikası koşullarını kabul ediyorum.