Türk savaş uçakları, Yunan F-16’larını Navtex bölgesinden uzaklaştırdı

Girit Adası'ndan kalkarak, Navtex ilan edilen bölgeye yaklaşan Yunanistan’a ait 6 adet F-16 uçağıTürk savaş uçakları tarafından önleme yapılarak bölgeden uzaklaştırılmıştır.

Doğu Akdeniz bölgesi’nde gerginlik devam ediyor. Yunanistan’ın İyon Denizi’nde yaptığı deniz mili yükseltme hamleleri sonrasında, bu yapılan harelet Ege Denizi’nde de yapılabilir mi ve sonucu ne olur şeklinde değerlendirilmeler yapılıyor. Bu arada Yunan savaş uçakları da tahrik uçuşlarına başladı.

Milli Savunma Bakanlığı, “Navtex” ilan edilen bölgeye yaklaşan Yunanistan’a ait 6 F-16 uçağının, önleme yapılarak bölgeden uzaklaştırıldığını bildirdi.Bakanlığın internet sitesinden yapılan açıklamada, dün Türk Hava Kuvvetleri’ne ait radar sistemleri tarafından Girit Adası’ndan kalkan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimine doğru giden 6 adet F-16 uçağının tespit edildiği belirtildi.

Açıklamada, “Navtex ilan edilen bölgeye yaklaşan söz konusu askeri trafiklere, gözle teşhis sağlamak ve bölgeden uzaklaştırmak maksadıyla Türk Hava Kuvvetlerine ait F-16 uçakları tarafından Kıbrıs adasının güney batısında önleme yapılmış, uçakların Yunanistan’a ait olduğu teşhis edilmiş ve bölgeden uzaklaştırılmıştır. Deniz ve Hava Kuvvetlerimiz, Doğu Akdeniz’de de hak, alaka ve menfaatlerimizi korumak konusunda sonsuz bir kararlılıkla çalışmalarına devam etmektedir.” ifadeleri kullanıldı.Bakanlık, internet sitesinden ve Twitter hesabından uçaklara önleme yapıldığı sırada kaydedilen görüntüleri de paylaştı.

Henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gizlilik Politikası koşullarını kabul ediyorum.