Yerin altı da üstü de zengin

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, Milliyet Gazetesi'nin “Anadolu Kaplanları” yazı dizisinde Afyonkarahisar hakkında değerlendirmelerde bulundu. Video konferans yöntemiyle gerçekleştirilen röportajda Serteser, Afyonkarahisar'ın öne çıkan sektörleri, şehrin gelişimi ve yatırım potansiyeli hakkında bilgi verdi.
Yerin altı da üstü de zengin

Milliyet Gazetesi’nin “Anadolu Kaplanları” yazı dizisinin Afyonkarahisar bölümünde, Afyonkarahisar Klasik Müzik ve Caz Festivalleri ile AFJET Afyonspor futbol takımı, HDI Sigorta Afyon Belediyespor basketbol takımı, Afyon Belediye YÜNTAŞ voleybol takımı, Kocatepe Spor Kompleksi de ayrıntılı olarak yer aldı.

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser’in değerlendirmesi şöyle:Mermer ve termalde öncü

“Mermer ihracatında Türkiye ihtiyacının yüzde 12’sini biz karşılıyoruz. Çoğunluğu domateste olmak üzere en fazla jeotermal kaynaklı sera bizde. 2 milyon metrekareye yakın alanda topraksız domates üretiliyor. Ülkemizin kaynağı ülkemizde kalıyor. Termal başlı başına bir kaynak. Son 10 yılda kaydettiği atak sayesinde biri açılmayı bekleyen 11 tane beş yıldızlı otelimiz var. 7 bin yataklık beş yıldızlı kapasite oluştu. Toplamda ise 25 bin yatak kapasitesi var. Mermer ve yumurta lokomotif iken, un yağ fabrikaları; toprak sanayiine ilişkin önemli bir yapılanmaya sahibiz. Şehrin tüm paydaşları var gücümüzle şehrimiz için çalışıyoruz.

UNESCO Gastronomi Yaratıcı Şehirler Ağı

Afyonkarahisar, UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı’na gastronomi dalında Türkiye’den Gaziantep ve Hatay’dan sonra seçilen üçüncü il oldu. Dünyada da bu kategoride 36 şehir var. Aynı zamanda termalle birleşen spor komplekslerimizle de ön plandayız. 2018-2019 Dünya Motokros Şampiyonası birçok dalda şehrimizde yapıldı. 650 bin metrekareye yayılan Kocatepe Spor Kompleksimiz ise yerli ve yabancı birçok takımın kamp merkezi oluyor.Temiz enerji ile ekonomiye katkı

Büyük çoğunluğu İl Özel İdaresi’nin olan, birçok kurumumuzun ortak olduğu Afjet şirketimiz, termal konusunda önce işler yapmaya devam ediyor. Çok büyük ilerleme sağladık. Şehirde yaklaşık 100 metrekare cinsinden 25 bin konut jeotermal ile ısınıyor. Termal otellerin tamamının ısınma ve kullanım suyunu da Afjet veriyor. Hem ülke ekonomisine ciddi katkı sağlıyoruz, hem de temiz enerji kullanıyoruz. Ayrıca çıkarılan bu su sarf edilmiyor; yüzde 95’i reenjekte edilerek yer altına geri veriliyor. Gazlıgöl’de Gazjet, Sandıklı’da Sanjet şirketleri ise yine bölgede benzer yapılanmaları sağlıyor.

Sağlık Endüstri Bölgesi

Şehrimizde önemli bir yatırım alanı olarak gelecek yıllarda büyük değer oluşturacak Afyonkarahisar Sağlık Endüstri Bölgesi’ne de dikkat çekmek isterim. 750 bin metrekarelik alana kurulması planlanan bölge, Türkiye’de ilk olacak. Bölgenin yönetimi için inşallah Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası, Afyonkarahisar Belediyesi, Afyonkarahisar İl Özel İdaresi, Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi ve Afyon Kocatepe Üniversitesi’nin ortaklığı ile Afyonkarahisar Sağlık Endüstri Bölgesi Yönetim A.Ş. kurulması çalışmaları devam ediyor.Yatırımcıya kapılarımız açık

Haritada Ankara’dan kuzeyinden güneyine bir çizgi çekersek, batıda dördüncü bölge teşvikleri sağlanan tek şehir Afyonkarahisar kalıyor. Organize Sanayi Bölgesi’nde de biri yatırım yapacak ise, beşinci bölge teşviklerinden yararlanıyor.9 OSB’miz var. Merkezdekinde büyütme çalışmaları son aşamasına geldi. Hangi sektörde yatırımcı gelmek isterse, şehrin tüm paydaşları olarak uyum halinde çalışıp, kolaylıklar sağlıyoruz. Kapılarımız yatırıma sonuna kadar açık.”Henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gizlilik Politikası koşullarını kabul ediyorum.