Yunanistan çıldırdı!

Türkiye ülkemizde barınan sığınmacılara Avrupa sınır kapılarının açtığını söyledikten sonra şimdiye kadar 140 binin üzerinde sığınmacının Yunanistan’a geçtiği duyurulmuştu. Geçenlerin yanı sıra sınır kapılarında bekleyen binlerce sığınmacı geçiş için ellerinden geleni yapıyor. Yunanistan ise sığınmacılara ilk günden beri çok sert davranıyor. Şimdiye kadar 3 göçmenin öldüğü, onlarcasının yaralandığı bildirildi. En son gelen haberlere göre ise Yunanistan sınır muhafızları, sınırı geçmeye çalışan mültecilere engel olmak için mavi renkli tazyikli su sıkıyor. Bunun nedeni sınırı geçenlerin tespit edilip tutuklanabilmesi. Uluslararası Af Örgütü de Yunanistan'ın ülkeye girmeye çalışan mültecilere karşı "insanlık dışı tedbirler aldığını" açıkladı.

Yunanistan: “Sınırlar ne pahasına olursa olsun korunacak!”

Türkiye ile Yunanistan arasındaki Meriç sınırında Avrupa’ya geçmeye çalışan mülteciler, Yunan sınır muhafızları tarafından tazyikli suyla engelleniyor.

Kastanies Sınır Kapısı’na getirilen Yunan polis araçlarının sınırı zorlayan mültecileri püskürtmek için kullandığı tazyikli suda ara ara mavi renk karıştığı görüldü.Renkli su kullanılmasına gerekçe olarak sınırı geçmeye başaranların “anında tespit edilmesi ve tutuklanması” olduğu belirtiliyor.

Yunan hükümeti, “sınırların ne pahasına olursa olsun korunacağını” söylüyor.Yunan makamları, son 24 saat içinde 2 bin 900 mültecinin sınırı geçmesinin önlendiği ve sınırını geçmeyi başaran 24 mültecinin gözaltına alındığını açıkladı.

Aynı açıklamaya göre son bir hafta içinde toplam 39 bin sınır geçme teşebbüsünün önlendiği ve sınırı geçerek gözaltına alınanların sayısının 254 olduğu belirtildi.Geri mi dönüyorlar?

Sınırın Türkiye tarafında canlı yayınlar yapan Yunan televizyon muhabirleri ise sınır bölgesinde toplanan mültecilerin cep telefonlarına “İstanbul’a dönmek isteyenlere otobüsler tahsis edildiği” mesajları geldiğini ve bir çok mültecinin İstanbul’a geri dönmeye başladığını öne sürdüler.

Yunan basının bir bölümü gerek sınır bölgesine gerek Yunan adalarına “bir çok silahlı milliyetçi gurupların geldiğini ve sınırı geçmeye çalışanlara silahlarıyla terör estirdiklerini” iddialarına yer veriyor.

Eski Yunanistan Genelkurmay Başkanı Evangelos Apostolakis, bir televizyon kanalının programında konuşurken bu haberlere değindi ve “Sınırları koruma bahanesiyle üstlerine vazife edinen bazı silahlı gurupların toplanması gerekir” dedi.

Sınırları açmak kabul edilemez

Öte yandan Avrupa Birliği Dışişleri Bakanları ortak açıklamalarında, Türkiye’nin sınırlarını mültecilere açma kararının “kabul edilemez olduğunu” ve “bu tip siyasi baskıların reddedileceğini” kaydetti.

Hırvatistan başkenti Zagreb’deki toplantı sonrası açıklama yapan bakanlar, AB’nin sınırdaki durumdan kaygı duyduğunu Türkiye’nin “siyasi amaçları için göç konusunda baskı yapmasını kesinlikle reddettiklerini” ifade etti.

İnsanlık dışı davranılıyor

Faaliyetlerini Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin ve Yunanistan Ulusal İnsan Hakları Komisyonu’nun koordine ettiği The Racist Violence Recording Network (Irkçı Şiddeti Kayıt Ağı) adlı kuruluş, son dönemde Yunan adalarında ve Meriç’te mültecilere, sığınmacılara ve insani yardım kuruluşu çalışanlarına yönelik ırkçı saldırıları kınadı.

Yapılan açıklamada, Yunan yetkililerden gerekli güvenlik önlemlerini almaları istendi.

Londra merkezli insan hakları kuruluşu Amnesty International’dan (Uluslararası Af Örgütü) yapılan açıklamada da Yunanistan’ın ülkeye girmeye çalışan mültecilere karşı “insanlık dışı tedbirler aldığı” belirtildi.

 Henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gizlilik Politikası koşullarını kabul ediyorum.