Yunanistan Şiddetin Boyutunu Giderek Artırıyor

Yunanistan sınırındaki güvenlik güçleri, attıkları gaz bombalarının sığınmacılara daha fazla etki etmesi için akıl almaz yöntemlerine bir yenisini daha ekledi.

Avrupa’ya gitmek için Yunanistan sınırında 14 gündür bekleyen sığınmacılar, Yunanistan hudut birliklerinin geçişleri engelleme çabalarıyla karşı karşıya kalıyor. Zaman zaman sığınmacılara biber gazı ve tazyikli su sıkan Yunanistan sınırındaki güvenlik güçleri, ölüm ve yaralanmalara neden olan plastik ve gerçek mermilerle müdahalelerde de bulunuyor. Yunanistan’ın müdahalesiyle 2 haftada 2 bin 500’e yakın sığınmacı yaralandı. Silahla vurulan Fas uyruklu Adil Ghazzal, Suriye uyruklu Muhammad Arab, Pakistan uyruklu Muhammed Gulzar yaşamını yitirdi.

Akıl almaz yöntemlerine bir yenisini daha ekleyen Yunanistan, uzun süredir Türkiye tarafına doğru esen rüzgarın yön değiştirmesi nedeniyle sınırda bir aracın arkasına monte edilmiş fanı çalıştırmaya başladı.Attıkları gazların kendilerine dönmesi üzerine, askeri bir aracın arkasına monte edilen fanı çalıştıran Yunanistan güvenlik güçleri, bu sayede sığınmacılara müdahalede kullandıkları orantısız gücün etkisini artırmayı amaçlıyor.

Henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gizlilik Politikası koşullarını kabul ediyorum.